Nadměrné pocení příčiny

Všichni se potíme. Každý z nás má mezi 3 až 4 milióny potních žláz pokrývajících naše těla, tyto žlázy umí vyprodukovat až neuvěřitelných 11 litrů potu během 24 hodin. Tělo produkuje při pocení dva druhy tekutiny: eccrine, což je čistá tekutina bez zápachu, vyskytující se po celém těle. Reguluje naší tělesnou teplotu a zároveň nás ochlazuje (termoregulace): a apocrine, viskoznější substance, která je produkována žlázami v místech jako jsou podpažní jamky a třísla. Ecrrine i apocrine jsou bez zápachu, dokud bakterie na povrchu kůže nezačnou zpracovávat enzymy v tekutině, které poté zapáchají.
Přibližně 40 procent populace v průběhu života trápí nadměrné pocení nebo problém s potním zápachem. Problémy s pocením se objevují na různých místech těla a jsou způsobeny řadou různých faktorů jako je věk, dieta, životní styl, stress, užívání léku, hormonální disbalance. Většina z nás v průběhu života řeší především pocení v podpažípocení hlavy, pocení rukou, pocení nohou nebo pocení třísel.

Přibližně 3% světové populace trpí nadměrným pocením, které se odborně nazývá Hyperhidroza a může postihnout kohokoliv.
Existují dva druhy hyperhidrozy - primární a sekundární. Primární hyperhidroza je propojena úzce s nervovým systémem, který má kontrolu nad uvolňováním Acetylcholinu (neurotransmiter, který říká tělu kdy se má potit). Sekundární hyperhidroza je způsobena mnoha faktory jako je obezita, menopauza, úzkost.

Mnoho lidi si neuvědomuje, že trpí tímto stavem, a schovávají svoje problémy pod vrstvy tmavého oblečení nebo mají svoje paže pevně přitisknuté k tělu celý den. Mnoho z nich si neuvědomuje, že problém se dá řešit aplikací speciálních antiperspirantů a používáním pomocných produktů jako jsou podpažní vložky, deodoranty, přírodní produkty navržené tak, aby redukovaly pach a pot.

Jestliže trpíte nadměrným pocením, měli byste vždy vyhledat rady doktora, protože v některých případech se může v nadměrném pocení skrývat hlubší zdravotní problém.